Mars Hydro Smart FC1000W-EVO Samsung LM301H CO2 1000 Watt LED Grow Light
SKU: FC-1000W
No reviews
Mars Hydro Brand ProductMultiple Units? Click for Volume Pricing.
Availability: In stock
Lead time: This Product Ships in 10-14 Days
Shipment Restrictions
This item cannot be shipped to the following states: AK, HI
Price:
Mars Hydro Product Documents
Mars Hydro FC Series User Manual
FC Series LED Grow Lights with Samsung LM301H EVO Diodes
The FC 1000W is a 1000-watt smart LED grow light installed with Samsung LM301H EVO chips and APP remote control, built for high PPFD cultivation (such as highly concentrated CO2 grows). It provides the most powerful lighting energy with a whopping PPF of 2,885 umol/s and an average PPFD of 1,900 μmol/m²/s. It’s also scalable to be configured into a potent 4x4 LED grow light for enhancing flowering, or into a 4x6 ft grow light for 6-ft-wide rolling tables.
  • Wattage -1000W±5%@AC240V, 900W±5%@AC120V
  • Veg Coverage - 5x5 ft
  • Flower Coverage - 4x4 ft
Features & Benefits of the FC1000W LED Grow Light
  • Uniform PPFD
  • Fast Heat Dissipation
  • Efficient Samsung LM301H EVO Chips
  • Daisy Chain Dimming Feature
Powered By Samsung LM301H EVO Diodes
The Mars Hydro FC 1000W 1000W LED Grow Light is built with high-performance Samsung LM301H EVO chips for scientifically precise light and quality-assured longevity, resulting in a high efficiency of 2.9 μmol/j in PPE, a high PPF of 2885 μmol/S, and a long-lasting color rendering capability that provides sufficient and consistent light energy to indoor plants.
Potent 4x4 Flowering Light
In its general form, the FC 1000W has 10 light bars arranged on 2 support bars to provide excellent and powerful energy (1,500~1,900 μmol/m²/s PPFD) for a 4x4 ft area, ideal for cultivation during the blooming period or for cultivation supplemented by highly-concentrated CO2.
The scalable flexibility of FC 1000W allows for customization. 2 extended support bars (1.8' long) can be connected to the light to stretch the lighting coverage to 4x6 ft while still providing exceptional PPFD (1,000~1,300 μmol/m²/s PPFD), which is dedicated for commercial grow racks of 4-ft-wide or 6-ft-wide, and especially ideal for the 4x6 ft rolling benches.
Showing both coverage options
Professional Full Spectrum Lighting
The full spectrum of the FC 1000W is enhanced in the blue and red light bands. Blue light stimulates plant growth and promotes the accumulation of phytochemicals. Rich red light improves plant maturation and flower quality.
Full-Spectrum Lighting & Diode Information
Smart & Remote Light Control
The FC 1000W is a smart LED that can be remotely controlled with your smartphone using the Mars Hydro APP. It allows remote control, timer, and automatic dimming with precise time settings to help you configure the LED to better fit your lighting schedule.
Heat Management Designs
DLC Qualified LED
Specifications for the FC1000W LED Grow Light
Wattage 1000W±5%@240V, 900W±5%@120V
Core Coverage 4'x4'
Max Coverage 4'x6'
PAR 2.9 μmol/J
PPF 2885 μmol/s
Chip Brand Samsung LM301H EVO
Spectrum 660-665nm,2800-3000K,4800-5000K
Voltage AC120-277V
Amps 8.07A@A20V 3.83A@240V 3.32A@277V
BTU 3411
Certificate UKCA,RoHS, ETL, DLC, IP65
Lifespan 50,000 Hours
Warranty 5 years
Dimensions 67.2" x 45.3" x 3.7"
Brand Mars Hydro
SKU FC-1000W
Weight (lb.) 40.9200
Prop 65 false
Length (in.)
Width (in.)
Height (in.)
Hazardous Material false
Lighting Type LED
LED Light Spectrum Full Spectrum
LED Fixture Type Multi-Bar
LED Features Manual Dimming Knob, Dimmable *with Controller
Exact Watts 1000 Watts
Suggested Hanging Height 12" Above Canopy
LED Diode Type Samsung LM301H EVO
PAR Efficiency 2.85 μmol/J
Total PPF Output 2079 μmol/s
Daisy Chain Yes
Voltage 120 Volts
Amps 8.074 A @ 120 Volts; 3.839 A @ 240 Volts; 3.325 A @ 277 Volts